Recenze na akumulátorový křovinořez Greenworks DigiPro GD40BC a prořezávací pilu G40PS20

8. Říjen 2017 - 19:27 — admin

Mám kousek lesa, cca 30 arů. Nebyl čas se o něj starat, zarostl trnkami a různým bordelem. Loni jsem si trochu času našel a nastoupil jsem na očistu - vyzbrojen ruční pilkou, rukavicemi a odhodláním. 

Po půl dni klečení na kolenou, vyřezávání kmínků trnek jednom po druhém a rozpíchaných rukou od trní jsem pochopil, že tudy cesta nevede. Přede mnou hora vzrostlých trnek, za mnou hora pokácených trnek a konce jsem nedohlédl. 

Objednal jsem si na výřez kamaráda, který se tím živí. Udělali mi základní výřez, spálili trnky, prořezali stromy a provedli základní chemický postřik zmlazených trnek. Ale protože mají spoustu další práce, tak už jim nějak nezbývá čas to u mě dokončit - postříkat zbytky trnek, dořezat zbylé trnky, rozřezat dřevo, odvézt atd.

Rozhodl jsem se tedy zbytek dodělat sám. Poučen z ruční práce, poohlédl jsem se po nějakém vhodném nářadí. 

Co jsem potřeboval

Věděl jsem, že potřebuju:

  • křovinořez se strunovou hlavou i žacím nožem - na malé zmlazené trnky 
  • malou prořezávací pilu na násadě - na větší trnky (abych se nemusel ohýbat) a na rozřezání pokácených stromků.

Proč akumulátor?

Protože mě bytostně vadí řev a smrad benzinových motorů. Ze strahovských kolejí si pamatuji na krásná jarní rána, rušená pouze řevem a smradem desítek křovinořezů, fukarů na listí a jánevímjakýmještěharampádím.

Jednoznačně jsem tedy věděl, že chci nářadí elektrické. No a protože mi do lesa zatím nezavedli elektřinu, potřeboval jsem nářadí akumulátorové. 

Po krátkém studiu a návratu do školních let jsem pochopil, že potřebuji nářadí s co největším napětím, ideálně 40V a více. Výkon totiž roste s kvadraturou napětí (P=U^2/R).

Původně jsem přemýšlel na značkou RYOBI, líbila se mi jejich nabídka, ale nářadí v řadě 18V se mi zdálo ne příliš výkonné, a v řadě 36V bohužel neměli prořezávací pilu na násadě.

Pak jsem prozkoumával GreenWorks. Měli řadu 40V, což už jsem považoval za dostatečné. Dokonce na originálním webu výrobce nabízí i řadu 60V a 80V. Řada 60V se prodává i u nás, ale křovinořez 60V nemá žací nůž, pouze strunu, což mě nevyhovovalo. A řada 80V se tady zatím neprodává vůbec. Takže jsem se pokorně vrátil k 40V. 

Jednoznačně jsem potřeboval, aby baterie byly navzájem zaměnitelné v pile i v křovinořezu, a aby k nim stačila jedna nabíječka, což u GreenWorks platí. Vybral jsem tedy křovinořez DigiPro GD40BC a prořezávací pilu G40PS20.

Už to přišlo!

Objednal jsem pilu, křovinořez, nabíječku a baterii. Baterii jsem vybral 4Ah, protože slabší 2Ah se mi zdála málo. Přidal jsem ještě mazací olej na pilové řetězy.

Zboží přišlo obratem, pln očekávání jsem se ho jal sestavovat. Pila byla na očekávání jednoduchá, lišta i řetěz byly už nasazeny na motoru, stačilo jen přimontovat násadu. S křovinořezem jsem trochu bojoval, protože standardně byla nasazena struna a já jsem potřeboval žací nůž. Český návod byl trochu zmatený, názvy kapitol neodpovídaly zcela originálu a překlad mohl být také lepší. Ani z obrázku nebylo moc jasné, která podložka patří kam :-) Ale podařilo se.

Jak to chodí?

Druhý den jsem se hned vydal do lesa vše vyzkoušet. K mému úžasu vše fungovalo naprosto perfektně. Křovinořez si snadno poradil s mladými trnkami (tak 1-2 cm kmínky), pila řezala skvěle menší i větší kmeny (5-15cm). 

Zpocený od práce jsem byl za chvíli. Ale vše šlapalo, nic se nepos....., baterie držela výrazně víc, než jsem původně předpokládal. Výrobce uvádí výdrž 4Ah baterie 40 minut. Očekával jsem méně, cca 30 minut. Nakonec jsem v lese strávil dvě hodiny, pak už jsem musel odcházet, ale baterie pořád žila. Nebyl to samozřejmě nepřetržitý provoz (vyřezat trnky, uklidit, vyřezat, uklidit, ...).

A hlavně to relativní ticho! Oproti benzínovým motorům naprosto nesrovnatelné. Žádný smrad, žádné složité startování, pumpování, nadávání, startování. Stiskneš čudlík a řežeš. Pustíš čudlík a neřežeš. Stiskneš čudlík a řežeš. Super.

Má akumulátor dostatečný výkon?

Pro mě bohatě. Pilou jsem bez problémů pořezal patnácticentimetrové kmínky. Samozřejmě na stoleté duby to není, ale na prořez a výřez bohatě stačí. 

Křovinořezem jsem pořezal slabší trnky, zbytek obstarala pila. Strunu na trávu jsem nezkoušel, vyzkouším příště.

Jak dlouho vydrží baterie?

Těžko říct. Při přerušovaném provozu a několikanásobné výměně baterie mezi pilou i křovinořezem jsem pracoval cca dvě hodiny. Po dvou hodinách byla baterie na posledním dílku ze čtyř. Takže odhaduji, že výrobce udávaná výdrž 40 minut je naprosto odpovídající.

Nabíjení by mělo trvat cca 2 hodiny. Mě trvalo méně, ale to proto, že baterie nebyla zcela vybitá.

Jinak baterie je Li-Ion, bez paměťového efektu, vydrží 2000 nabíjecích cyklů. Články jsou stejné, jako používají např. elektromobily Tesla (tvrdí výrobce).

Plusy

  • Ekologie - oproti benzínovým smraďochům naprosto čistý provoz.
  • Ticho - oproti benzínovým řvounům výrazně tišší.
  • Jednoduché ovládání - pila i křovinořez se ovládají dobře, odpadá startování, čištění, servis atd. Zasunete baterii, stisknete tlačítko a funguje to.
  • Lehké nářadí - pila je vyloženě lehká,  křovinořez také není příliš těžký, oba mají pomocné popruhy, dobře se s tím dělá. 
  • Výdrž baterie - výdrž odpovídá 40 minutám. Pokud si koupíte náhradní baterii, kterou budete nabíjet během práce, tak můžete pracovat defacto nepřetržitě.
  • Cena - křovinořez cca 3000, pila cca 3000.  Podle mě cena naprosto perfektní.

Mínusy

  • Spotřeba oleje - do pily se leje olej na mazání řetězu. V diskusi jsem se dočetl, že nádržka vydrží zhruba stejně jako baterie. Mě tedy nádržka vydržela výrazně méně, musel jsem dolévat. Možná je to tím, že v diskusi byla myšlena 2Ah baterie a nikoli moje 4Ah.
  • Cena baterie - nejdražší na celé skládačce je baterie, 4Ah baterie stojí necelé 4000. Pokud si koupíte jednu náhradní, jste skoro na osmi. Časem a díky vývoji půjdou ceny snad dolů.

Celkové hodnocení

Za mě naprosto skvělé. Je to můj první křovinořez i první řetězová pila, z akumulátorového nářadí jsem měl obavy kvůli výkonu, ale první i druhý dojem naprosto vynikající. Velká spokojenost